Reede, 1. jaanuar 2021

Hüüdlaused,

mis mul ei tööta ja otsa need, mis töötavad. 

"you are loved" - kui ma ei tunne, et olen armastatud, kui vääksun ja keerdun iseenda ümber ja kõik on kohutav, mul ei ole rõõmu sellest, et mõni on tegelt, kes tõesti armastabki. Tunnen ainult, et olen jõle inimene, kel on kohutav olla isegi kaheldamatult armastatuna oma laste ja koera poolt ja ma ei suuda ja ma ei suuda ja ma ei suuda.
"Ma armastan iseend!" töötab. Kui mõtlen, kuidas mul on raske ja kurb, pingutan, kuidas pingutan, ja keegi ei mõista mind, meenutan endale ka, et aga ma olen ISE endal olemas. Armastan end ise ja keegi ei tunne mind paremini, ei mõista paremini, ei näe mind selgemini kui ma ise, ma tunnen end nii hästi - ja armastan nii väga! Lähme koju, ma keedan endale kohvi, keeran end sooja kampsunisse ja loen midagi hubast - see on see, mis aitab. Ma armastan iseend!

"you are not alone" - phmt sama. Muidugi on teisi, kel on sitt, muidugi on teisi, kel on minust oluliselt sitem. Muidugi on kuskil mõni inimene, kes must vahel mõtleb ka muid asju kui "uskumatult vastik ja egostlik inimene" (täna öeldi nii ja veel palju muudki), aga kui ma ei tunne kuskilt toetust, kui kas keegi ei hooli, et mul on halb, või öeldakse asju nagu "no ega ei olnudki mõistlik sinna torkima minna" ja "no sul on õigus, ma ei ole sinu poolt, ma lihtsalt pole ka su vastu", ma küll tunnen end rebestavalt üksi olevat.
Nii üksi, kui ÜLDSE saab.
Ja siis ma mõtlen: "Ma olen üksi. Aga mul ei olegi kedagi teist vaja. Olen oivaline, olen sõdalanna, olen ise teadlik, mis ma väärt olen!" - ja mul on parem.
Oluliselt parem.

"kõik on korras" (mu poeg ütles seda vahepeal lohutusena alatihti) - SUL jah on kõik korras, aga mul on nii halb! Käed värisevad ja olen täna juba viis korda nutnud ja nutaks veel, aga mida seegi paremaks teeb! Korras? See on korras? Tore, mul ei hakkagi parem ja see on KORRAS?!
Aga: "kõik saab korda" ütleb mulle, et pole vaja midagi teha, pole vaja rabeleda ega maailma ära parandada või inimesi teistsuguseks muuta, pole vaja midagi teha peale lihtsalt aja mööduda laskmise - ja läheb paremaks. Hakkab hea. Ja eriti ja eriti kui tegelikult on juba hea, ütleb see lause ka, et hea jätkumiseks ei pea midagi tegema. Kõik tuleb ise. Asjad saavad korda. Kui ma ei suuda teha, siis tähtsaid asju teevad teised - ja kui keegi ei tee, siis polnudki nii tähtis asi ilmsesti.
Maailm ei lähe hukka. 
Ma ei ole kunagi viimane väljapääs, kõik SAAB korda!

"This is for the women who don’t give a fuck.

The women who are first to get naked, howl at the moon and jump into the sea.

The women who drink too much whisky, stay up too late and have sex like they mean it.

The women who know they aren’t sluts because they enjoy sex, but human beings with a healthy sexual appetite.

The women who will ask you for what they need in bed.

This is for the women who seek relentless joy; the ones who know how to laugh with their whole souls.

The women who speak to strangers because they have no fear in their hearts.

The ones who wear “night make up” in the morning or don’t own mascara.

The women who know their worth, who plant their feet and roar in their brilliance.

The women who aren’t afraid to tell a man to get the fuck out of her heart if he doesn’t honour her heart.

This is for the women who rock combat boots with frilly skirts.

The women who swear like truck drivers.

The women who hold the people who harass or wrong them with fierce accountability.

The women who flip gender norms and false limitations the bird and live to run successful companies giving “the man” a run for his name.

The ones who don’t find their success a compliment just because they have a vagina.

Women like Gloria Steinem who, when she was told, “We want a writer, not a woman. Go home,” kept writing anyway.

This is for the women who drink coffee at midnight and wine in the morning, and dare you to question it.

For the women who open doors for men and are confident enough to have doors opened for them.

Who use “no” to be in service for themselves.

Who don’t give a damn about pleasing the world, and do sweetly as they wish.

For the superheroes—the single moms who work three jobs to make it. I salute your resilient, cape-flapping, ambitious selves.

This is for the women who throw down what they love, and don’t waste time following society’s pressures to exist behind a white picket fence.

The women who create wildly, unbalanced, ferociously and in a blur at times.

The women who know how to be busy and know how to plant their feet in the earth and get grounded.

These are the women I want around me."

- Janne Robinson

1 kommentaar:

 1. Head uut. Vast tuleb Sulgi vähemalt sama talutav kui eelmine.

  Sorry, ma ei käi siin kuigi tihti, vist mitte nii tihti kui peaks. Ei jõua viimastel aastatel kuidagi blogisid lugema, enamikku kanalitesse ei jõua...üldse on jaksu kuidagi järjekindlalt vähem kui enne. Aga see, et ma ei käi, ei tähenda, et Sa mul meeles poleks.

  Millest muidugi palju kasu pole. Sellest pole ka eriti, kui mina kiidan, sest noh, ei tuntud ega kasulik. (Kuulsuse tipp on endiselt see, kui mind Sulbiga segi aetakse.) Aga ega ma Sind sellepärast kiida, kiidan seda, mis Sa teed, kui vähegi võimalust ja jaksu on. Palun tee edasi.

  Mitte, et oleksin jaksanud toda Suurt Arvustust kirjutada. Samas, naiivset lootust pole kah jätnud. Plaanis endiselt on. Vikitsitaatidesse tegin napipoolse lehe ka, liiga pikkade väljavõtetega ja luulet pole üldse. Tõenäoliselt täiesti kasutu, aga noh... midagi ikka.

  Sirvisin sellega seoses Su viimase üle ja mulle endiselt hirmsasti meeldib.

  Nii et, jah, palun kirjuta edasi, muidu mul pole eesti keeles üldse suurt midagi lugeda. Mitte, et see mingi argument oleks. Mul paremaid lihtsalt pole.

  Pai.

  VastaKustuta

Ma loen su sõnu, kui nad välja kirjutad ning avaldad!
Noh, paari erandiga.