neljapäev, 28. november 2024

Mõtlevadki need, kel vaja - vist

Mõtlesin veeeeel. 
Mõtlesin, et kui olen pigem õnnetu, mõtlen palju rohkem. 
Kuigi see peab olema mitte-liiga-õnnetu, sest väga masendununa ei tohi enam mõelda midagi, mis olemist paremaks ei tee.
Ei, valesti kirjeldatud. 
Mõtted, mis muul ajal teeksid enesetunnet paremaks, ei tee halval ajal enesetunnet aktiivselt halvemaks. Nii et tohib mõelda ainult neid.
Niih, nüüd sai õige. 

Aga mõtlesin seoses  veidi-õnnetu-väga väga naine-mõtleb-paljuga hoopis seda, et selge, miks enamik blogisid on tegutsemise ja mida tegin-ostsin-kus-käisin teemadel ja kui on midagi muud öelda, on need enamasti kas banaalsused või üldse jama (palun mitte võtta isiklikult, ma ei räägi neist, keda kasvõi mõnikord loen): neil inimestel on liiga hea olla, et mõtlema peaks. Mõtted tulevad ikka siis, kui on vaja midagi mõtestada - aga miks mingit (elu) mõtet on vaja, kui niigi hea? Kui üldse, korrutatakse mingeid vanu tõdesid, sest miks midagi muuta, kui niigi hea on?

Kuna minul on kogu aeg halvem kui müütiliselt keskmisel inimesel ja kohati päääris halb, olen mõtlemises üsna vilunud =P

Muide, vahelepõige: sel aastal te enam õunakooki ei tee ilmselt. Kui teil just keldris õunu varuks pole. Aga tulevaks aastaks vast seisab meeles: kõige lihtsam õunakook (lehttaigen alla, peale õunad, suhkur, kaneel, võitükid) saab veel parem, kui puistada võile lisaks peale ka heldelt martsipanitükikesi. MMM!
Poeglaps kiidab heaks ja tema on väääga pirtsakas toiduga.
Muuga ka samuti, tegelikult - aga kuna see pole iial "vuih, seda ma ei tee-söö-kanna, see on nõõ-mee," vaid "see ei ole hea. Ma rohkem ei taha, kui saab vältida," ma üritan kohaneda kõigi tema sobimiste ja mittesobimistega. 
Viimane rõivavaimustus on tal dressipüksid. "NII mugavad! Jaa, teine paar oleks veel hea!"
Kusjuures need EI ole ta elu esimesed ega isegi viiiendad dressipüksid. 
Aga ta sai teise paari juurde ja rõõmustas sobivalt.
Kui pojale miski meeldib, ma püüan hankida, kui jõud üle käib.
Ja kui ei käi, on tal minu poolt vanaema ja vanaisad, õde ja tema enda poolt K. 

Oh, ma ei olegi teile kirjutanud, et viimaseks sünnipäevaks sai ta nende käest kollektiivse kingina seisulaua. Kui see päris uus oli, seisime me mõlemad Poeglapsega võlutult laua ees ja lasime plaadil muudkui kerkida ja langeda. Täielik superkangelase tunne: vajutad ainult kergelt nupule ja lauaplaat liigub üles ja alla.
Maagia.
Aga siis harjusime muidugi ära ja mina ei liiiguta lauda enam üldse. Tema ikka seisab vahepeal, ta tahtis seda põhjusega. 
Mina ei oleks tahtnud. 
Ma üldse siuke vähenõudlik. Tahan ainult neid (asju), mille puudumine aktiivselt ebameeldiv on. 

Kuna mul on sõnavahet vaja ja ühtegi uut pilti must põle, ei jaksa ka pojale peale käia, et ta teeks, panen ühe vana. Kevadel "Devolutsiooni" esitlusel - võite nähe, kuidas ma prillidega välja näen. 
+ ostke minu raamatuid jõulukinkideks! Levitage head Eesti kirjandust!

Teine inimene on Epp Petrone

16 kommentaari:

  1. Krt, just sain aru, et notsu ise lükkab mu teooria täiega ümber - oma blogis ta ei mõtiskle väga läbinähtavalt (ei misjoneeri, noh), aga mujal mõtleb kogu aeg kaasa ja sageli rohkem kui postitaja ise.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. aga tal on ka raske elu old! Äkki see on vana harjumus lissalt?

      Kustuta
    2. ma ei arva tglt praegu, et mul oleks paljude teistega võrreldes hullult raske elu olnud.

      Ma vist mõtlen pigem, sest huvitav on ja mustrid hakkavad peas jooksma, või ei suuda millelegi mõtlemist vältida vms.

      Kustuta
    3. naah, objektiivselt on mul ka kerge elu olnud.
      Ma vääääga kaua keeldusin tunnistamast, et kui sai süüa, keegi ei peksnud veriseks ega vägistanud, katus pea kohal ja joodikuid peres polnud, võib ikkagi raske olla. Ma olen lihtsalt ebanormaalselt nõrguke, onjo? Minul oli raske!

      Ehk; pean silmas: subjektiivselt, tunnetuslikult raske.
      (Ei, ma enam ei mõtle, et ma olen ebanormaalselt nõrguke.)

      Kustuta
    4. seda ma silmas peangi. Juba see omadus, et kui mul halb ei ole, on mul hea, teeb elu üle keskmise kergeks.

      Kustuta
    5. Okei, siis ma tean arvestada, et on erandlikke inimesi, kes nagunii mõtlevad.

      Kustuta
  2. Minul näiteks ongi ebastandardselt lihtne elu ja muidu ka, mina ei mõtle kunagi. Miks ma peaks?

    VastaKustuta
  3. Väga hea näed prillidega välja!

    VastaKustuta
  4. Ma loengi enamasti vaid sinu blogi. Vahel harva loen mõnd blogi, mis sul siin märgitud on. Mind lihtsalt eriti ei huvitagi võõraste inimeste elud. Täpsemalt, mind huvitavad väga väheste võõraste inimeste elud, sest ma ikkagi olen oma elus lugenud mõningaid elulooraamatuid.
    Sinu blogiga on mul teine suhe. Me küll päris elus enam eriti ei suhtle, aga sinu blogi on mulle nagu väike pidepunkt, et sa oled olemas, elad ja hingad ning vahel on sul hea ja ma rõõmustan selle üle.

    VastaKustuta
  5. Täiesti võluv kui erinevad on inimesed.
    Kui ma olen õnnetu, siis ma ei mõtle, kõik käib autopiloodil. Isegi põhjust, miks nii on, tean - õnnetuna on kõige kergem end kõigest välja lülitada, mind ei ole olemas, järelikult ei ole ka õnnetut mind olemas. Kõige halvemal ajal ongi ajus sirge joon, null iseseisvat originaalset mõtet. Käed ja jalad liiguvad täpselt nii vähe kui võimalik, unistan võimalusest langeda täieliku letargiasse kuniks ajad muutuvad talutavaks. Samas kardan, et see olek hakkab liiga meeldima ja sestap ikkagi rabelen pisut nagu käega löönud uppuja.
    Ma olen täiskasvanuna minetanud võime end kuhugi mujale mõelda. Mäletan lapsepõlvest halbade päevade õhtuid, kui sain minna oma voodisse peitu ja kui ma end seal juhtumisi turvaliselt tundsin mõtlesin end teise maailma, kus ma olin ilus ja mind päriselt armastati. Praegu näen ma sama tunnet andvaid unenägusid, kui hästi läheb. Selles maailmas ei olnud ühtegi inimest minu päriselust. Ma ei unistanud sellest, ma ELASIN selles, ilma une-eelse maailmata oleksin ma nüüdseks hoopis keegi teine.Tõenäoliselt halvem, vähemalt meeldib mulle nii arvata.
    Soovin sulle mõtteid, mis olemise paremaks teeksid. Kui neid on olemas, loodan, et on ja nad leiavad sind üles.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Vabandust, see kommentaar läks kompotiks, osa mõtteid on tegelikut ju eelmise looga seotud.

      Kustuta
    2. Kui päris halb on, siis ma ka ei mõtle eriti. Sest kõik on ohtlik ja mõtlemine võib veel hullemaks teha. Ja kui on üpris hea, siis mõtlen ka vähem. On siuke "suht hea, ei tasu halvemaks teha".
      Siuke halbolu, kus on raske ja halb, kuid emotsioonid on leebed, lihtsalt muu elu on raske /NB! mitte LIIGA raske, see hakkaks muidu emotsioonidele ka, AD-d või mitte/, on mõtlemiseks parim seisund mulle.

      Kustuta
    3. (ehk mu sõnum oli, et mu meelest on sul mõnikord nii halb, et selle enesetundega ei mõtle ka minu teooria järgi eriti keegi - vbla sa oled unustanud, mismoodi päriselt nii hea on, et eriti mõelda ei viitsi? s.t. kui notsu ei ole =P)

      Kustuta
    4. minu arust on mõtlemiseks (laiemas mõttes kui pidev probleemilahendus) ja üldse loominguliseks tegevuseks vaja jõudeaega, et kogu aeg ei kukuks kaela midagi, mis lahendamist vajab. See lahendamismõtlemine on kaunis nüri.

      Kustuta
    5. Ohh, uus teooria!
      Mõtelda jaksabki siis, kui vajadus probleeme lahendada langeb viimaks ära, aga harjumus pead töös hoida on alles!
      Ok, kuigi ma pean seda esmasteooriat - mõtlemiseks on vaja, et miski persses oleks - siiski esmaseks ja tähtsamaks =)

      Kustuta
  6. Kui mul on VÄGA halb, siis ma ka ei mõtle eriti midagi, püüan ennast selle asemel surnuks magada vms. Aga kui on lihtsalt halb, siis ma mõtlen täiesti pidurdamatult, kuid need mõtted ei liigu edasi - ketravad ringiratast ja uut peale ei tule. Otsin paaniliselt kõigepealt põhjusi, miks mul halb on ja siis lahendusi, kuidas olekut paremaks saada, aga kuna mõtted on kogu aeg samad, siis see tegelikult üldiselt ei aita. Aitab nende mõtete väljarääkimine kellelegi, vähemal määral ka väljakirjutamine blogis, kus keegi teine neid loeb. Seejärel saavad uued mõtted tulema hakata ja siis ka lahendused.

    Aga kui mul on hea olla, siis mõttemuster muutub. Ma ei mõtle enam paaniliselt ja mõtetesse võib vahepeal vabalt pause sisse tulla. See-eest mulle hullult meeldib, et heaolu võimaldab midagi luua. Siis ma ei mõtle mitte iseenda isiksuse peale ja ei püüa ennast kuidagi parandada/ravida, vaid mõtlen näiteks kunstiasjade peale. Lahendan neid küsimusi, kuidas kujundada mõnda skulptuuri või kuidas oleks võimalik seda tehniliselt kokku panna. Pea töötab nagu koorelahutaja, ideid tuleb täiesti katkematult peale ja ma olen nii õnnelik.

    Ma mõtlen mõlemas olekus, nii halvas kui ka heas, aga halboleku mõtted on keskendunud mulle endale ja mu elule, aga heaoleku mõtted on vabad ja loovad ning üldjuhul mind ennast (psühholoogiat jms) nii palju ei puuduta. Halboleku mõtlemises ei ole mingit loovust, siis ma ei suuda välja käia ühtegi värsket ideed ega vaatenurka, aga oma ühes rattas mõtlemist peatada ka ei suuda.

    VastaKustuta

Ma loen su sõnu, kui nad välja kirjutad ning avaldad!
Noh, paari erandiga.